Mire figyelj kezdő könyvelőként?

Mi, akik könyvelőként dolgozunk, mindannyian voltunk egyszer a szakma elején, friss bizonyítvánnyal a kezünkben, amikor még el sem tudtuk képzelni, hogy milyen összetett és nehéz szakmát választottunk. Munkáltatóként én nem csak a saját bőrömön tapasztaltam ezt az érzést, hanem volt szerencsém kezdő könyvelőkhöz az interjúkon és később kollégaként is… A mai bejegyzésemben néhány alapvető hibát gyűjtöttem össze, amit tapasztalat híján elkövetünk; egyrészt, hogy tanulhassatok belőle, másrészt, hogy megerősítselek Titeket: nem vagytok egyedül… 🙂

Akkor nézzük, mire is figyeljünk oda az állásinterjún:

  • A legtöbb munkáltató – nem csak a multik, hanem egyre több kisvállalkozás is – tesztlapot állít össze, amiben próbálja felmérni a jelentkezők alkalmasságát. Ez legtöbbször néhány alapvető gazdasági esemény könyvelését tartalmazza, amitől kezdőként sem illik megijedni… Nálunk bizony előfordult, hogy a jelentkező teljesen üresen, egy tollvonás nélkül adta vissza… Bármit lehet, csak ezt ne! Lehetsz bármennyire szimpatikus és talpraesett, amikor később elővesszük a 13 tesztlapot, amit a nap folyamán kitöltöttetek, már csak homályosan emlékszünk mindenkire és egy pillanat alatt tesszük félre az önéletrajzodat, ha azt látjuk, hogy hozzá sem tudtál szólni a kérdéseinkhez. (Nálunk az is működött, ha megbeszéltünk egy-egy tételt, s ugye ezzel a módszerrel is rákerült a helyes kontírozás…)
  • Ne késs el! Ez az első alkalom, amikor véleményt formál Rólad a leendő munkáltatód. Ha így mutatkozol be, az nem túl jó belépő…
  • Öltözködj megfelelően! Érdemes kis környezettanulmányt végezni, mielőtt interjúra mész, ha van erre mód, így elkerülheted az alul-, illetve a legalább annyira kellemetlen túlöltözést…
  • Légy őszinte! Az első hónapban ki fognak derülni a hiányosságaid, nem érdemes félrevezetni a munkáltatót, hiszen lehet, hogy bekerülsz, de nem lesz hosszú életű a kapcsolat…
  • Légy tisztában a képességeiddel és azzal, mi az a feladat, amit el tudsz látni és ami az, amihez még gyakorlat kell. Ismertem olyan kezdő könyvelőt, aki az egyetemről frissen kikerülve, úgy, hogy még egy percet sem dolgozott könyvelőként, beadta a jelentkezését egy főkönyvelői pozícióra és elment az interjúra is. Természetesen elutasították.
  • Ami nálunk még fontos volt: légy jókedvű és érdeklődő!

Most pedig lássuk, mi mindent követhetsz el, illetve nézzétek, mi minden fordulhat elő, amit esetleg senki nem fog Neked elmondani, mert senkinek nem fordul meg a fejében, hogy szükséges róla beszélni:

  • Táppénzigény, foglalkoztatói igazolás elküldése nem történhet meg a táppénzes papír (Orvosi igazolás a keresőképtelen állományba vételről) első, „nagy” példánya nélkül!!! Ha nem érkezik be valami miatt, be kell kérni, enélkül nem fogadják el az igazolást!
  • Számla könyvelésekor a sorszámot beazonosítható módon kell feltüntetni a könyvelésben. Célszerű megnézni, hogy egy-egy állandó partner sorszámformátuma eddig hogyan könyvelődött és úgy folytatni tovább. Apróságnak tűnik, de a visszakeresésnél fontos lehet.
  • Teljeskörűen kontírozz, miután tájékozódsz, hogy mit szeretnének látni a számlán (nagyon sűrűn lemarad az ÁFA, a kerekítés kontírozása, illetve az aláírás).
  • Nagyon sűrűn előforduló hiba, hogy a partner bankszámlájára számlakiegyenlítés céljából történő befizetés helyett saját bankra történő befizetést könyvel, aki csak felületesen nézi át a bizonylatot. Mindig figyeljünk oda azon túl, hogy ki a befizető arra is, hogy ki a bankszámla tulajdonosa és van-e valami a közlemény rovatban!
  • Amikor egy számla több részre bontva, más-más főkönyvi számra könyvelődik, mindig győződjünk meg róla, hogy a végösszeg egyezik. Így elkerülhetjük, hogy valami kimaradjon.
  • Minden könyvelési tételt kontírozunk! Találkoztam olyannal, hogy a kezdő kollegina következetesen nem kontírozta például a kiegyenlítéseket…
  • Ha egy számla pozitív végösszege után azt látjuk, hogy fizetendő : 0 Ft, mert a szolgáltatónál túlfizetés van, ne jusson eszünkbe ilyen-olyan könyvelési tétellel nullára kihozni a számla végösszegét, mert soha nem fog egyezni a folyószámlánk a partnerével… A túlfizetés csak tájékoztató adat, pontos könyvelésnél látnunk is kell, külön nem könyveljük!
  • Figyeljünk oda az előlegek könyvelésére! Sokszor elmarad a végszámla könyvelésekor az előleg visszakönyvelése, láttam már olyan főkönyvi kivonatokat, amikben több éves tételek álltak az előleg számlán. Legalább a beszámoló készítésekor célszerű leegyeztetni, hogy mely előlegek a valósak.
  • Ne bizonytalankodj, ne hangoztasd a felettesed előtt a hiányosságaidat!
  • Rendszerezd a feladataidat, ennek hiányában egy-egy mozgalmasabb nap után nem fogod tudni, hogy mivel végeztél már és mivel nem…
  • Kérdezz!
  • Ne ess kétségbe semmin, mindenre van megoldás, csak meg kell keresni.

A fentiekhez hasonló hibákkal sűrűn találkozunk. A mi irodánk azon kevés munkahely egyike, ahol nem feltétlenül kerül elutasításra egy gyakorlati tapasztalattal nem rendelkező könyvelőpalánta… Fel vagyunk készülve a tudatlanságból, gyakorlatlanságból eredő hibákra, ezek egy idő után elmaradnak, hiszen a kolléga a munkája során gyakorlatot szerez.

Ezeknél sokkal veszélyesebbnek érezzük a figyelmetlenséget. Tapasztalataink szerint a szétszórt, figyelmetlen dolgozóból nem sok eséllyel lesz jó könyvelő. A mi szakmánkban a pontosság elengedhetetlen. Dolgozz tehát körültekintően és pontosan, a többiben segítünk! 🙂

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük